500cc – Speedway

Ljung och Kylmäkorpi kvalade in till SEC

Idag på efermiddagen kördes SEC Challenge där 7 ordinarie platser till EM serien (SEC) stod på spel.

Joonas Kylmäkorpi var stark redan från början och var klar redan innan sista omgången medan Dackarnas Peter Ljung efter en mycket svag inledning med bara två poäng avslutade på ett imponernade sätt med två heatsegrar och knep en av de sista platserna.

Även Fredrik Lindgren av svenskarna hade en bra chans inför sista omgången men dömdes som skyldig till en crash i kvällen sista heat och blev utesluten. Även Artem Laguta hade chansen att ta sig vidare från det heatet men uteslöts också. När sedan Przemyslaw Pawlicki föll också (men tog sig i mål med tvåpoängaren fick Anders Thomsen en ”gratis” heatseger som faktiskt räckte för att knip den sista SEC platsen i det jämna fältet.

Dackarnas Michael Jepsen Jensen hade en riktigt dålig dag och blev näst sist på 4 poäng på sina 5 heat.

Årets serie körs i Güstrow (16 juli), Daugavpils (6 augusti), Togliatti (20 augusti) samt Rybnik (17 september).

Slutställning, SEC Challenge – Olching
1. Krzysztof Kasprzak 13 poäng (1,3,3,3,3)
2. Leon Madsen 12 poäng (3,2,1,3,3)
3. Joonas Kylmäkorpi 11 poäng (3,3,0,3,2)
4. Hans Andersen 10 poäng (3,3,2,2,X)
5. Przemyslaw Pawlicki 10 poäng (3,0,3,2,2)
6. Peter Ljung 8 poäng (2,0,0,3,3)
7. Anders Thomsen 8 poäng (1,1,2,1,3)
—-
8. Nicolas Covatti 7 poäng (0,1,3,2,1)
9. Martin Smolinski 7 poäng (0,2,1,2,2)
10. Mateusz Szczepaniak 6 poäng (0,3,1,1,1)
11. Fredrik Lindgren 6 poäng (2,1,2,1,X)
12. Eduard Krcmar 6 poäng (2,1,1,0,2)
13. Artem Laguta 5 poäng (2,0,3,0,X)
14. Tomas H Jonasson 5 poäng (1,2,2,0,FX)
15. Michael Jepsen Jensen 4 poäng (0,2,0,1,1)
16. Tomasz Jedrzejak 1 poäng (1,0,0,0,0)

Banreserver
17. Linus Sundström – deltog ej
18. Andrej Karpov – deltog ej

Heat för heat
1. Madsen, Krcmar, Thomsen, Smolinski.
2. Pawlicki, Ljung, Jedrzejak, Covatti.
3. Kylmäkorpi, Laguta, Kasprzak, Sczepaniak.
4. Andersen, Lindgren, Jonasson, Jepsen Jensen.
5. Kasprzak, Jepsen Jensen, Krcmar, Pawlicki.

6. Szczepaniak, Smolinski, Lindgren, Jedrzejak.
7. Andersen, Madsen, Covatti, Laguta.
8. Kylmäkorpi, Jonasson, Thomsen, Ljung.
9. Laguta, Jonasson, Krcmar, Jedrzejak.
10. Pawlicki, Andersen, Smolinski, Kylmäkorpi.

11. Kasprzak, Lindgren, Madsen, Ljung.
12. Covatti, Thomsen, Szczepaniak, Jepsen Jensen.
13. Kylmäkorpi, Covatti, Lindgren, Krcmar.
14. Ljung, Smolinski, Jepsen Jensen, Laguta.
15. Madsen, Pawlicki, Szczepaniak.

16. Kasprzak, Andersen, Thomsen, Jedrzejak.
17. Ljung, Krcmar, Szczepaniak, Andersen (X)
18. Kasprzak, Smolinski, Covatti, Jonasson (FX).
19. Madsen, Kylmäkorpi, Jepsen Jensen, Jedrzejak.
20. Thomsen, Pawlicki, Lindgren (X), Laguta (X).

Källa speedwaynyheter.se och sportownyfakty.pl