500cc – Speedway

NIcki Pedersen Europamästare

När SEC avgjordes ikväll i Rybnik, Polen vann Nicki Pedersen både tävlingen och titeln som Europamästare. Riktigt bra körde också Vaclav Milic som tog silvret i omkörningen med en besviken Krzysztof Kasprzak på bronsplats.

Antonio Lindbäck ledde mästerskapet inför deltävlingen i Rybnik men blev 7:a och missade därmed finalen. Tyvärr missade han sedan även i omkörningen om placeringarna 4-6 helt och slutade 6:a. Det gör att Antonio inte är direktkvalificerad till SEC för 2017 utan måste hoppas på ett Wildcard för nästa säsong om han inte vill försöka kvala via både SEC kval och SEC Challenge.

Slutresultat, SEC – Deltävling 4, Rybnik, Polen
1. Nicki Pedersen [3,2,3,3,3,3] = 17 poäng
2. Vaclav Milik [2,2,1,3,1,2] = 11+2 poäng
3. Krzysztof Kasprzak [3,3,3,2,2,1] = 14 poäng
4. Emil Sayfutdinov [2,2,2,3,3,0] = 12+3 poäng
—-
5. Leon Madsen [3,1,2,2,3] = 11+1 poäng
6. Grigorij Laguta [3,3,FX,2,2] = 10+0 poäng
—-
7. Antonio Lindbäck [2,R,2,1,3] = 8 poäng
8. Przemyslaw Pawlicki [1,3,1,2,0] = 7 poäng
9. Joonas Kylmäkorpi [0,1,0,3,2] = 6 poäng
10. Peter Ljung [2,3,0,0,1] = 6 poäng
11. Kacper Woryna [1,2,3,0,0] = 6 poäng
12. Janusz Kolodziej [1,0,3,0,1] = 5 poäng
13. Andzejs Lebedevs [1,0,2,1,1] = 5 poäng
14. Nicolas Covatti [0,1,1,0,2] = 4 poäng
15. Martin Vaculik [F,F] = 0 poäng
16. Anders Thomsen [FX] = 0 poäng

Banreserver
17. Robert Chimel [1,1,1,0] = 3 poäng
18. Dominik Kubera [0,1,0] = 1 poäng

Heat för heat
1. Kaspzak, Sayfutdinov, Pawlicki, Vaculik [F].
2. Pedersen, Lindbäck, Lebedevs, Covatti.
3. Laguta, Ljung, Kolodziej, Kylmäkorpi.
4. Madsen, Milik, Woryna, Thomsen [FX].

5. Kasprzak, Woryna, Kylmäkorpi, Lindbäck [R].
6. Ljung, Milik, Covatti, Vaculik [F].
7. Laguta, Sayfutdinov, Chimel, Lebedevs.
8. Pawlicki, Pedersen, Madsen, Woryna.

9. Kasprzak, Madsen, Covatti, Laguta [FX].
10. Kolodziej, Lindbäck, Chimel, Kubera.
11. Pedersen, Sayfutdinov, Milik, Kylmäkorpi.
12. Woryna, Lebedevs, Pawlicki, Ljung.

13. Milik, Kasprzak, Lebedevs, Kolodziej.
14. Pedersen, Laguta, Kubera, Woryna.
15. Sayfutdinov, Madsen, Lindbäck, Ljung.
16. Kylmäkorpi, Pawlicki, Chimel, Covatti.

17. Pedersen, Kasprzak, Ljung, Chimel.
18. Madsen, Kylmäkorpi, Lebedevs, Kubera.
19. Sayfutdinov, Covatti, Kolodziej, Woryna.
20. Lindbäck, Laguta, Milik, Pawlicki.

Sista chansen: Sayfutdinov, Milik, Madsen, Laguta.
Final: Pedersen, Milik, Kasprzak, Sayfutdinov.

Omkörning, SEC 2016 (Plats 4-6): Laguta, Madsen, Lindbäck.
Omkörning, SEC 2016 (Plats 2-3): Milik, Kasprzak.

Källa: speedwaynyheter.se och Eurosport.